Wspomaganie procesu wdrażania norm zapewnienia jakości w produkcji biopaliw stałych
Projekt SolidStandards ma na celu zapoznanie uczestników ze stanem bieżącym i kierunkami rozwoju w zakresie systemów zapewnienia jakości dla biopaliw stałych, szczególnie w odniesieniu do norm i systemów certyfikacji.
Instytucjami odpowiedzialnymi za process normalizacji i kształtowanie polityki w zakresie jakości biopaliw stałych oraz określanie kryteriów zrównoważonego rozwoju tej branży przemysłu jest Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) i Komisja Europejska.
Inicjatywy te mają znaczny wpływ na działalność uczestników łancucha dostaw biopaliw stałych, a procesy normalizacyjne i dokumenty opracowywane w ich ramach są złożone i nie zawsze zrozumiałe. Istnieje również ryzyko, iż przedstawciele przemysłu biopaliw stałych nie są dostatecznie włączeni w procedury normalizacyjne i prawne.
W ramach projektu SolidStandards przedstawciele branży biopaliw stałych zostaną zapoznani i przeszkoleni w zakresie systemów jakości i certyfikacji, a ich opinie będą gromadzone i przekazane właściwym komitetom normalizacyjnym i organom decyzyjnym.
Głównym działaniem realizowanym w ramach projektu jest organizacja szkoleń dla producentów, sprzedawców i użytkowników biopaliw stałych oraz przedstawicieli instytucji normalizacyjnych. Celem szkoleń jest przekazanie wiedzy o systemach jakości i certyfikacji.
Konsorcjum partnerów projektu podejmie współpracę z przedsiębiorstwami produkcji biopaliw stałych we wdrażaniu europejskich norm zapewnienia jakości. Prowadzona będzie dokumentacja tego procesu, co powinno przyczynić się do opracowania wytycznych do wdrażania norm.
Dla zapewnienia wkładu w dyskusję na temat obowiązujących kryteriów zrównoważonego rozwoju przemysłu biopaliw stałych zorganizowane zostanie seminarium z udziałem kluczowych interesariuszy tej branży, którego celem będzie wypracowanie materiałów przekazanych do Komisji Europejskiej podejmującej decyzję w sprawie konieczności określenia obowiązkowych wymagań jakościowych dla biopaliw stałych.
Przewiduje się również dokonanie przeglądu i oceny istniejących systemów zapewniania jakości biopaliw stałych pod względem zgodności z decyzją KE oraz przeanalizowanie ich na podstawie praktycznych studiów przypadku.
Projekt SolidStandards EIE/10/218) jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Inteligentna Energia dla Europy.
Wyłączna odpowiedzialność za treść niniejszej publikacji spoczywa na jej autorach. Nie wyraża ona opinii Unii Europejskiej. Ani Agencja Wykonawcza ds. Konkurencyjności i Innowacji (EACI) ani Komisja Europejska nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie zamieszczonych tu informacji.